“Bu Bir Af, Anayasa’ya Göre Yapmak Lazım”

Meclis Adalet Komisyonu, toplumda infaz paketi olarak bilinen AK Parti ve MHP’nin ortak hazırladığı, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni görüşmek üzere toplandı. Komisyonun toplantı yeri koronavirüs tedbirleri kapsamında değiştirildi ve Plan ve Bütçe Komisyonu’nun toplantı salonuna alındı. Toplantıya Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Özen de katıldı. Komisyon toplantısına girişte herkesin ateşi ölçüldü ve maske, eldiven dağıtıldı.

‘BU BİR AFTIR, ANAYASA’YA GÖRE YAPMAK LAZIM’
CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, teklifi bir “af kanunu” olarak değerlendirdi ve şunları söyledi: “Akademi dünyasında af kapsamına girdiği düşünülmekte. Anayasa’nın 87’inci Maddesi derki Meclis’in üye tam sayısının 4’te 3 çoğunluğu ile genel ve özel affa karar verme yetkisi var. Bunu Anayasa’nın emredici hükümlerine göre yapmak lazım. Bu bir af.”

‘YAN ETKİLERİ ORTAYA ÇIKABİLİR’
“Bir yanıyla suçlu ve mağduru, diğer yanıyla vicdanı etkilemektedir. Teklif geldiğiden beri CHP olarak defalarca toplantılar yaptık. Cezaevlerindeki oran ciddi bir oran, 50 binden 300 binlere geldi. Çok öngörerek ve hukukun kurallarına uyarak düzenleme yapılmalı. Af vücuda verilmiş bir kortizon gibi görülebilir, ancak yan etkileri ortaya çıkabilir.”

‘ELBETTE BU DÜZEN SUÇ ÜRETECEKTİR’
Türkiye’deki ekonomik düzenin suç ürettiğini belirten Emre, işsizlik ve enflasyon oranlarını saydıktan sonra “Elbette bu düzen suç üretecektir” dedi ve bu düzenin değiştirilmesi gerektiğini ekledi.

‘NEDENLER DEĞİŞMEDEN SORUNLAR DEĞİŞMEZ’
Yargı bağımsızlığının olması gerektiğini vurgulayan Emre, 15 Temmuz öncesi FETÖ’nün yargıyı ele geçirmiş olduğunu ve binlerce insanı mağdur ettiğini belirtti: “FETÖ mensuplarının hazırladığı dosyalar yeniden değerlendirilmedi insanlar mahkum oldu. Kamu vicdanını tessisi açısından önemlidir. FETÖ borsasıyla bazı kişiler serbest kalıyor. Albert Einstein dediği gibi nedenler değişmeden sorunlar değişmez. Af düzenlemesi de geçicidir.”


‘YARGIYA BASKI TOPLUM VİCDANINDA YARALAR AÇTI’

Emre koronavirüs nedeniyle gözaltına alınan tır şoförü Malik Yılmaz’ı hatırlatarak, “Yargının karşı karşıya kaldığı baskılar toplum vicdanında yaralar açtı” dedi.


‘YARDIMIN BİLE ÖNÜNE GEÇİLDİ’
Emre belediyelerin bağış toplama yetkisini hatırlatarak, koronavirüs salgını sırasında CHP’li belediyelerin yardım toplamasının önüne geçildiğini ifade etti: “Ne kadar çok bağış toplansı o kadar önemlidir ancak böyle bir yardımın bile önüne geçildi.”


DESTEK VERECEKLERİNİ AÇIKLADI
Emre cezaevlerinde koronavirüs salgını riski olduğunu vurgulayarak, gazeteciler ve insan hakların savunucularının cezaevinde olduğunu ifade etti: “Vatandaş bize adam vuranı saldınız, konuşanı koydunuz dediği zaman bunu izah etmek zalım. Hakikaten toplumun ve ülkenin kabul edemeyeceği meselerin üstü kalın çizgiyle çizilebilir.”
Emre getirilen teklife destek vereceklerini ancak yapılması gereken düzenlemeleri de açıklayacaklarını ekledi: “Normal zamanda yapılsa partimizden 50, 60 vekil gelecek burada konuşacak ancak sağlık koşulları nedeniyle gelemiyor.”


Bir yanıt yazın