CHP’den Meclis’in FETÖ raporuna siyasi ayak itirazı

CHP’li 4 komisyon üyesi Aykut Erdoğdu, Aytun Çıray, Zeynel Emre ve Sezgin Tanrıkulu ortak basın açıklaması yaptı. CHP’nin dinlenmesini istediği bazı isimlerin komisyona gelmediği hatırlatan üyeler ”Darbe girişimi ile ilgili hayati önemde bilgiye sahip olan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve görevdeki kuvvet komutanları ısrarlı taleplerimize rağmen komisyona gelmemiş/ gelmelerine izin verilmemiştir” dediler ve şu görüşleri savundular:

‘Bir kontrollü darbe girişiminin siyasi ayağını saklama ve günahsız kişi ve kurumlara iftira raporudur. Vefat etmiş ve kendini savunma ihtimali olmayan Süleyman Demirel, Turgut Özal, Kasıl Gülek, Vehbi Koç ve Bülent Ecevit gibi isimlerin hatırası kirletilmeye çalışılmıştır. 2002’den sonra devletin bu cemaate AKP tarafından teslim edilmesi gizlenmiştir. Darbe girişimi ile ilgili AKP’nin siyasi sorumluluğuna ima edebilecek bilgi kırıntıları dahi rapordan çıkartılmıştır. Cemaat operasyonları bağlığı altında yer verilen kumpas davaları sadece cemaat operasyonu olarak sunulmuş, bu operasyonların siyasi ayağı olarak faaliyet gösteren AKP’nin faaliyetleriyle ilgili hiçbir bilgiye raporda yer verilmemiştir.”

CHP’li Aytun Çıray ise Sözcü’ye yönelik algı operasyonuna değindi. Çırak şunları söyledi: ”Sözcü ile ilgili iddialar absürttür. Hain kalkışma şebekesinin elinde BTK, TİB, MİT, Emniyet istihbaratı olacak, telekomünikasyon şirketlerinden bunlara bilgi akacak, Sayın Cumhurbaşkanını nereden olduğunu anlamayacaklar da bir gazetecinin haberinden öğrenecekler. Bu akla, mantığa aykırıdır. Bu raporun içerisinde gördük ki 12.07.2016 tarihinde otel üzerinde keşif uçuşu yapılmış. Haritaları çekilmiş, o gece operasyonu yapacak Sönmezateş ‘e de verilmiş. Cumhurbaşkanının orada olduğunu 1 gün öncesinde bir yerel gazete Sözcü’den bir gün önce açıklanmış. Bunlar Sözcü’ye el koymak için yapılıyorsa bu işin sonu nereye varacak? Muhalif basını yok ettiniz, en sonunda muhalefetin bizatihi kendisine mi sıra gelecek? Haksız bir şekilde içeride tutulan gazetecilerin tamamı serbest bırakılmalıdır”

BU SORULARIN YANITI YOK

CHP’li üyeler, kendi hazırlayacakları muhalefet şerhinde kapsamlı değerlendirme olacağını belirterek, şu soruların neden yanıtlanmadığına dikkat çektiler…

*Türkiye Cumhuriyeti devleti Fetullah Gülen cemaatine nasıl teslim edildi?
*Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı darbe ile ilgili bilgileri Cumhurbaşkanı ve Başbakandan sakladı mı?
* Bu bilgiler saklandıysa Hulusi Akar ve Hakan Fidan neden hala görevde tutuluyor?
* Derdest edilen kuvvet komutanlarından genelkurmay başkanı ve Mit müsteşarı bilgi sakladı mı?
* Darbe gecesi can veren ve yaralanan insanlarımız kontrollü bir darbeye mi kurban edildi?
*15 Temmuz’da MİT’e yapılan ihbarla darbe biliniyor olmasına rağmen gerekli önlemler neden alınmadı?
*Adil Öksüz kimdi? Neden ve nasıl serbest bırakıldı?
*Darbenin siyasi ayağı kimlerden oluşuyor? Darbe başarılı olsaydı Cumhurbaşkanı kim olacaktı?