ZEYNEL EMRE

ADALET İÇİN CESARETLE

Avukat – CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI
İstanbul Milletvekili

2015 yılında yapılan ön seçim sonrasında Cumhuriyet Halk Partisi’nden milletvekili adayı olan Emre, Haziran 2015 Türkiye Genel Seçimleri’nde İstanbul Milletvekili oldu. Kasım 2015 ve Haziran 2018 Türkiye Genel Seçimleri’nde tekrar aday gösterildi ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili oldu. TBMM Grup Yönetim Üyeliği yapan Emre, 2016 yılında Meclis bünyesinde kurulan 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu üyeliğinde bulundu. 25. 26. Dönem TBMM Adalet Komisyonu üyeliği, 27. Dönem Adalet Komisyonu CHP grup sözcülüğü yapan Emre, 2020 yılında 37. CHP Olağan Kurultayı’nda Parti Meclisi üyeliğine seçilmiştir. Zeynel Emre, 2023 yılının haziran ayında Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na getirilmiştir.

İngilizce bilen Avukat Zeynel Emre, 2007 yılında Akademisyen Perrin Öğün Emre ile evlenmiş olup üç çocuk babasıdır.

ZEYNEL EMRE

ADALET İÇİN CESARETLE

Avukat – CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI
İstanbul Milletvekili

7 Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde önseçimle Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili olarak meclise giren Zeynel Emre, Kasım 2015 ve Haziran 2018 genel seçimlerinde de milletvekilliği görevine yeniden seçildi. TBMM Grup Yönetim Üyeliği ve 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu üyeliğinde de yer alan Emre, Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonu üyeliği ve komisyonun CHP grup sözcülüğünü yapmıştır. 2020-2023 yılları arasında Parti Meclisi üyeliği yapan Emre, 2023 yılında CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir. Çalışmalarıyla siyasi arenada adalet için cesaretle çalışarak farkındalık yaratmayı hedeflemektedir.

Zeynel Emre Kimdir?

1981 yılında Ali Hadi Emre Ve Songül Emre çiftinin oğlu olarak Manisa’da dünyaya geldi. İlk çocukluk dönemini Elazığ’da geçirdi, ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleştikten sonra sırasıyla Yeşilköy Muhsin Adil Binal Ortaokulu, Ataköy Cumhuriyet Lisesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Bahçeşehir Üniversitesi “Hükümet ve Liderlik Okulu” Sertifika Programı’nı tamamlayan Zeynel Emre, Türkiye ve yurtdışında (ABD ve Almanya) pek çok önemli sempozyum ve akademik çalışmada yer aldı.

Zeynel Emre, serbest avukat olarak adım attığı mesleki kariyerine, 2005-2015 yılları arasında hukuk bürosunda yönetici/ortak olarak devam etti.

Daha adil ve cesur bir siyasi anlayışı geliştirme ideali ile üyesi olduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nde aktif olarak sırasıyla Mahalle Delegeliği, İl Delegeliği, Bakırköy İlçe Örgütü Avukatlığı gibi çeşitli kademelerde görev yaptı. Emre, Halkla İlişkilerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı’nın ardından, 2012 -2015 yılları arasında İstanbul İl Sekreterliği görevine seçilerek Cumhuriyet Halk Partisi tarihinde bu göreve seçilen en genç üyelerden biri oldu. Yaklaşık iki yıl Cumhuriyet Halk Partisi’ni temsilen İstanbul Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu’nda görev yapan Zeynel Emre, Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği bünyesinde CHP’ye proje hazırlayan “Katılım Hareketi” isimli siyasi proje grubunun da kurulmasına katkı sağladı ve grubun çalışmalarında yer aldı.

7 Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde parti örgütünün de desteğiyle önseçimle Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili olarak meclise giren Zeynel Emre, Kasım 2015 ve Haziran 2018 genel seçimlerinde de milletvekilliği görevine yeniden seçildi. Milletvekilliğinin yanı sıra TBMM Grup Yönetim Üyeliği ve 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu üyeliğinde de yer alan Emre, aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonu üyeliği ve komisyonun CHP grup sözcülüğünü yapmıştır. 2020 yılında Parti Meclisi’ne seçilen Emre, 2023 yılında Merkez Yönetim Kurulu’na seçilmiş, Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir.

İngilizce bilen Avukat Zeynel Emre, 2007 yılında Akademisyen Perrin Öğün Emre ile evlenmiş olup üç çocuk babasıdır.

Zeynel Emre'nin Zaman Çizgisi

 • 2003

  Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 

 • 2004

  Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet ve Liderlik Okulu sertifika programını tamamladı. 

 • 2004-2005

  Türkiye, ABD ve Almanya’da önemli sempozyum ve akademik çalışmalarda yer aldı. 

 • 2005

  Hukuk bürosunda yönetici-ortak görevini üstlendi.

 • 2005-2012

  CHP Mahalle Delegeliği, İl Delegeliği, Bakırköy İlçe Örgütü avukatlığı gibi çeşitli görevler üstlendi.

 • 2012-2015

  CHP İstanbul İl Sekreterliği görevine seçildi.

 • 2012-2014

  İstanbul Valiliği İl İnsan Hakları Kurulunda CHP’yi temsil etti.

 • 2015

  7 Haziran 2015 genel seçimlerinde CHP İstanbul Milletvekili olarak seçildi. Kasım 2015 ve Haziran 2018 seçimlerinde tekrar bu göreve layık görüldü.

 • 2015-Günümüz

  TBMM Grup Yönetim üyesi, 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu üyesi, TBMM Adalet Komisyonu üyesi ve komisyonun CHP grup sözcüsü görevlerini yürütmektedir.